Archiwa kategorii: Literatura

Literatura

Ksiega Mostu, PDF

Ksiega Mostu, PDF  „Księga Mostu” powstała podczas warsztatów „Neimar – budowniczy mostów” przeprowadzonych w Mostarze i w Sejnach. Praca warsztatowa z młodzieżą żyjącą w wielokulturowych społecznościach w Bośni i Hercegowinie, Wielkiej Brytanii i Polski, była praktyczną częścią „Tryptyku Bośniackiego„, poświęconego problemowi kryzysu społeczeństwa wielokulturowego w Europie.Autorzy / Autri / Authors: Krzysztof Czyżewski, Ranka Mutevelić, Tanja Miletić Oručević, Brendan Jackson, Wiesław Szumiński.

Neimar – Posłaniec – Budowniczy mostów

Na Bałkanach i szerzej, w całym obszarze imperium otomańskiego, budowniczych mostów nazywano „neimarami”. Ponieważ brzegi rzek były tu trudno dostępne, ich zbocza urwiste, a ludzie mieszkający po obu stronach rzek często różnili się wyznaniem, językiem czy narodowością, mistrzów budowy mostów szczególnie tutaj ceniono. Nie lada kunsztu wymagało zbudowanie trwałego mostu, dzięki któremu możliwa stawała się wymiana dóbr materialnych i duchowych. Takim „neimarem” był Hajrudin, budowniczy Starego Mostu w Mostarze, którego legenda przetrwała do dzisiejszych czasów.

Czytaj dalej

Litania Dobrego Mostu

The Bridge is a World – Jestem człowiekiem – Dobri prevedi me na drugu stranu
O Magiczny Moście, jesteś jak ojciec, który czuwa i godzi; łączysz światy i sprawiasz, że stają się jednym w nas, podążających ku Tobie ścieżką pomiędzy wszystkim, co podzielone; miej baczenie byśmy ze ścieżki tej nie zboczyli, byśmy swego „ja” bez „Ty” nie pozostawili.The Bridge is a World – Jestem człowiekiem – Dobri prevedi me na drugu stranuO Tęczowy Moście, jak motyl piękny, łącząc dwa brzegi chronisz przed upadkiem w przepaść tych, którzy w górę siebie dążą ku spotkaniu – Ciebie proszę, utrzymuj nas w zgodzie z sobą, z drugim człowiekiem i ze światem.

Czytaj dalej

List do Neimara

Drogi Neimarze, strażniku, który każdej chwili czuwasz przy nas; żyłeś budując mosty, a teraz pozostała po Tobie tylko tajemnica, na poszukiwanie której – my, młodzi uczniowie Twoi – udaliśmy się do Mostaru; udamy się także w inne miejsca, powiedz tylko, gdzie Cię szukać? po jakich znakach poznać dzieło Twoje? w których księgach zdobyć wiedzę o rzemiośle Twoim? Wiemy, że jesteś gdzieś blisko, że trwasz wiecznie. Porozmawiaj z nami.
Wielki Mistrzu, który budujesz świat od początku, proszę cię ja, Piotruś – drobna istota na tym świecie, która podziwia, że z tak ciężkiego kamienia potrafiłeś wykuć tak lekki łuk – żebyś nigdy nas nie zawiódł i żebyś nas, tak różnych ludzi, łączył.

Czytaj dalej