Archiwa kategorii: DEBATY, SPOTKANIA, WYKŁADY.

BUDOWANIA MOSTÓW UCZĄ NAWET NORWEGÓW. „POGRANICZE” ŚWIĘTOWAŁO 25-LECIE (FOTO)

Relacja Iwony Danilewicz z niebywalesuwalki.pl

Jak mówią – prostą linią to diabeł chodzi. W życiu dotarcie do prawdy, osiągnięcie porozumienia, znalezienie wspólnego języka z Innymi łatwe nie jest. Doświadczenie ekipy sejneńskiego „Pogranicza” okazuje się użyteczne – wykorzystują je w norweskim Notodden, by… integrować uchodźców z lokalną społecznością.

Autor: Iwona Danilewicz

Majówka w Sejnach i Krasnogrudzie (29 kwietnia – 2 maja) przebiegła pod znakiem podsumowań i refleksji. Ćwierćwiecze działalności to coś, czym warto się chwalić. Ale prezentacja to nie wszystko, co twórcy i pracownicy Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” mieli do pokazania w ciągu tych kilku dni. Idea „Pogranicza” – w dużym uproszczeniu – polega na włączaniu do wspólnego działania, do rozmowy, do pamiętania i przekazywania tej pamięci kolejnych pokoleniom. Jak podkreśla Krzysztof Czyżewski – uczestnictwo sejneńskiej społeczności w działaniach „Pogranicza” to nie tylko popularna partycypacja w kulturze. Głos twórców – ludzi z okolic – musi być słyszalny. – Ich opowieść, ich doświadczenia są w centrum tego, co robimy. Bez nich nie byłoby nas, naszej pracy – zaznacza Czyżewski.

Czytaj całość na niebywale

WYDARZENIA FINAŁOWE PROJEKTU. „Opowieści o współistnieniu. Medea: Obca – Inna – Swoja   

27 kwietnia 2016

godz. 16.00
Warsztaty ceramiczne prowadzone przez Bereketa Haile zaproponowanego przez partnera z miasta Notodden z dziećmi i młodzieżą Krasnogrudzkiej Pracowni Sztuki

Warsztaty ceramiki erytrejskiej

godz. 19.00
Spotkanie ewaluacyjne. Przedstawiciele Fundacji Pogranicze, przedstawiciele miasta Notodden (ocena przebiegu projektu i omówienie planowanej współpracy).

Czytaj dalej

POGRANICZE W MACEDONII

Warsztaty, prezentacje i wykłady – prowadzenie Krzysztof Czyżewski, 11 – 15 grudnia 2015.
W tym m.in.
– „Niewidzialny Most”, 11 grudnia o godz. 11.00 w South-East European University w Skopje – wykład i początek warsztatów (budynek uniwersytetu znajduje się u wejścia na czarsziję i sam jest mostem, bo leży nad  drogą dzielącą cześć macedońską od muzułmańskiej). Moderacja prof. Veton Latifi.
– „Kultura i solidarność”, 14 grudnia o godz. 19, wykład i debata w kawiarni GEM w Skopje. Prowadzenie spotkania Robert Alagjazovski.
-„Etos pogranicza”, 5 grudnia godz. 13.00, wykład i round table w uniwersytecie w Tetowie. Prowadzenie prof. Veton Latifi.

Czytaj dalej

Opowieść Janusza Makucha „MOST HERETYKÓW, CZYLI O FKŻ W KRAKOWIE”

Janusz Makuch – współtwórca i dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Urodził się w 1960 roku w Puławach. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nagrodzony dyplomem Ministerstwa Spraw Zagranicznych za zasługi na polu promowania Polski poza granicami kraju (2003), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w zachowaniu kultury żydowskiej (2008), laureat Nagrody im. Ireny Sendler, fundowanej przez Fundację Taubego (2008).
5 grudnia (sobota) 2015 roku, godz. 18.00 / Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

Opowieści o współistnieniu w Newark

Wykłady Krzysztofa Czyżewskiego w Newark

W dniach 12-25 listopada Krzysztof Czyżewski był gościem specjalnym The Rutgers University w Newark, New Jersey.Na zaproszenie Piczącego Rady Rektorów prof. Petera Egeltona oraz prof. Iana Watsona, dyrektora Departamentu Sztuki, Kultury i Mediów uczestniczył w cyklu spotkań i wykładów poświęconych działalności Pogranicza oraz przyszłej, długofalowej współpracy uniwersytetu z Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.Wiele uwagi szef Pogranicza poświęcił nowemu programowi realizowanemu w Pograniczu „Opowieści o współistnieniu. Medea: Obca-Inna-Swoja”

Akceptujemy i prosimy o akceptację.

Akceptujemy i prosimy o akceptację. Europa jest Waszą i naszą ojczyzną, w Waszym i naszym pokoju, w Waszym i naszym bezpieczeństwie, w Waszej i naszej przyjaźni.

Przyjacielski list muzułmanów napisany przez Wielkiego Muftiego Bośni (1993-2012) dr Mustafę Cericia do biskupów Europy, odczytany w Rzymie 26 października 2015 roku z okazji 50-lecia Orędzia Biskupów Polskich z 18 listopada 1965 roku do ich Niemieckich Braci w Chrystusowym Urzędzie Pasterskim i odpowiedzi Niemieckich Biskupów z 5 grudnia 1965 roku.

Czytaj dalej

„Kultura integracji w praktykach Pogranicza”w Europejskim Centrum Solidarności

8 września w ECS w Gdańsku Krzysztof Czyżewski wygłosił wykład nt. „Kultura integracji w praktykach Pogranicza” w ramach pilotażowego programu „Model polityki migracyjnej w Trójmieście”. W spotkaniu i warsztatch uczestniczył wiceprezydent miasta Gdańska Piotr Kowalczuk, przedstawiciele imigrantów oraz ponad sto dwadzieścia osób, reprezentujących instytucje kultury, szkoły i uniwersytet, organizacje pozarządowe, media i samorząd Trójmiasta.

Imigranci w Polsce. Gdańsk najlepiej przygotowany na imigrantów i… zbiera najwięcej „hejtu”