Archiwa kategorii: ARTYKUŁY PRASOWE

„Most jest niewidzialny, dopóki się nie załamie”. Piotr Wójcik. Reportaż z NIEWIDZIALNEGO MOSTU dla Gazety Wyborczej

– Pogranicze powstało właśnie z tego pragnienia, żeby pozostać na dłużej, żeby tę rozmowę z ludźmi i z miejscem kontynuować, pójść w głąb, znaleźć taką przestrzeń, zbudować taki ośrodek, w którym to może sie rozwijać i w którym można zwrócić ludziom to, co nam dają – mówi Krzysztof Czyżewski, współtwórca Ośrodka Pogranicze. Wspomina, że pierwszym, najważniejszym partnerem Ośrodka w Sejnach było porzucone pokolenie ‚z dyskotek’, które nie bardzo wiedziało, gdzie mieszka i jaka jest historia czy dziedzictwo tego miejsca.

Ośrodek Pogranicze obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Krzysztof Czyżewski podkreśla, że dziś jego działalność jest szczególnie ważna. Żyjemy w czasie ‚zerwanych mostów’ – mówi. – To nie jest nowa sytuacja – zaznacza, a w jednym ze spektakli Ośrodka Pogranicze można usłyszeć, że ‚każdy zbudowany most rodzi kolejny’.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/10,82983,20020761.html#ixzz47j545DZu

zobacz materiał filmowy

BUDOWANIA MOSTÓW UCZĄ NAWET NORWEGÓW. „POGRANICZE” ŚWIĘTOWAŁO 25-LECIE (FOTO)

Relacja Iwony Danilewicz z niebywalesuwalki.pl

Jak mówią – prostą linią to diabeł chodzi. W życiu dotarcie do prawdy, osiągnięcie porozumienia, znalezienie wspólnego języka z Innymi łatwe nie jest. Doświadczenie ekipy sejneńskiego „Pogranicza” okazuje się użyteczne – wykorzystują je w norweskim Notodden, by… integrować uchodźców z lokalną społecznością.

Autor: Iwona Danilewicz

Majówka w Sejnach i Krasnogrudzie (29 kwietnia – 2 maja) przebiegła pod znakiem podsumowań i refleksji. Ćwierćwiecze działalności to coś, czym warto się chwalić. Ale prezentacja to nie wszystko, co twórcy i pracownicy Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” mieli do pokazania w ciągu tych kilku dni. Idea „Pogranicza” – w dużym uproszczeniu – polega na włączaniu do wspólnego działania, do rozmowy, do pamiętania i przekazywania tej pamięci kolejnych pokoleniom. Jak podkreśla Krzysztof Czyżewski – uczestnictwo sejneńskiej społeczności w działaniach „Pogranicza” to nie tylko popularna partycypacja w kulturze. Głos twórców – ludzi z okolic – musi być słyszalny. – Ich opowieść, ich doświadczenia są w centrum tego, co robimy. Bez nich nie byłoby nas, naszej pracy – zaznacza Czyżewski.

Czytaj całość na niebywale

„Obcowanie” Krzysztof Czyżewski Gazeta Wyborcza, 25 XII 2015

Chodzi o odwieczną tajemnicę wspólnoty, która ustanawia się w pełni tylko dzięki obecności obcego
Nasza wspólnotowość przeżywa głęboki kryzys. Europa przypomina coraz bardziej wioskę z filmu Wernera Herzoga Szklane serce, w której utracono tajemnicę konstytuującą życie mieszkańców, a prorocy wieszczą nadejście końca świata. Czytaj dalej

POGRANICZE W MACEDONII

Warsztaty, prezentacje i wykłady – prowadzenie Krzysztof Czyżewski, 11 – 15 grudnia 2015.
W tym m.in.
– „Niewidzialny Most”, 11 grudnia o godz. 11.00 w South-East European University w Skopje – wykład i początek warsztatów (budynek uniwersytetu znajduje się u wejścia na czarsziję i sam jest mostem, bo leży nad  drogą dzielącą cześć macedońską od muzułmańskiej). Moderacja prof. Veton Latifi.
– „Kultura i solidarność”, 14 grudnia o godz. 19, wykład i debata w kawiarni GEM w Skopje. Prowadzenie spotkania Robert Alagjazovski.
-„Etos pogranicza”, 5 grudnia godz. 13.00, wykład i round table w uniwersytecie w Tetowie. Prowadzenie prof. Veton Latifi.

Czytaj dalej

Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie o spotkaniu z szefem Pogranicza

Europa jest zalewana falami uchodźców, Paryż tonie we krwi i łzach, ruchy nacjonalistyczne zdobywają coraz więcej zwolenników, a w Polsce niejednokrotnie powtarzane jest hasło “Polska dla Polaków”. Tymczasem w Montrealu, 10 listopada, w siedzibie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji można było się przenieść w zupełnie inny świat, zdawałoby się utopijny, gdzie ludzie różnych wyznań i narodowości mogą spokojnie żyć obok siebie i ze sobą. W historii świata ta “utopia” niejednokrotnie była możliwa i dzięki takim osobom jak Krzysztof Czyżewski jest i w naszym współczesnym świecie propagowana.  Czytaj w Gazeta całość