Miesięczne archiwum: Marzec 2016

Notatki z pobytu w Zachodniej Galileii

Notatki z pobytu w Zachodniej  Galileii

W dniach 16-23 stycznia  – cykl spotkań i warsztatów prezentujących prace Pogranicza oraz nowy program „Opowieści o Współistnieniu. Niewidzialny Most” w Zachodniej Galileii

Pogranicze prezentowało swoją pracę na zaproszenie Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Instytutu Polskiego oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Tel Awiwie. Jednocześnie wizyta miała charakter roboczy, Zachodnia Galilea wyraziła potrzebę stworzenia instytucji na wzór Pogranicza – Galilejskiego Domu Pogranicza.  Pogranicze pracowało w miejscach,  gdzie sąsiadują ze sobą Żydzi m.in z Polski, Rosji i Maroka, Arabowie chrześcijanie, muzułmanie i Druzowie, Beduini i imigranci z Afryki. Czytaj dalej

13-16 marca 2016 r. – wizyta studyjna członków zespołu Pogranicza w Notodden. Spotkanie z partnerami programu „Opowieści o współistnieniu. Medea: Obca – Inna – Swoja”

13-16 marca 2016 r. – wizyta studyjna członków zespołu Pogranicza w Nottoden. Spotkanie z partnerami programu „Opowieści o współistnieniu. Medea: Obca – Inna – Swoja”, prezentacje dotychczasowych wyników projektu, w tym spotkania „Wioska Budowniczych Mostów” które odbyło się w Krasnogrudzie w sierpniu 2015 r.

Czytaj dalej

LIST DO WSPÓLNOTY MOSTU W GALILEI. Krzysztof Czyżewski

Inspiracją dla powstania tego listu jest podróż zespołu Pogranicza do Galilei Zachodniej w styczniu 2016 roku, albo w miesiącu Szewat 5776 roku, albo w miesiącu Rabi al-Awwal 1437 roku…

Tak więc było to w środku zimy, w Nowy Rok dla Drzew i w pierwszą wiosnę. Przede wszystkim jednak było  ku ludziom i ku wspólnocie mostu. Ta wyprawa z Sejn na dalekie południe od przylotu do Tel Awiwu kierowała się na północ Izraela, w górę. Podróżowaliśmy „w górę serca” – tak się u nas mówi podczas toastu, kiedy chce się powiedzieć coś więcej niż tylko „Na zdrowie!”. Tak się podróżuje w górę rzeki, pod prąd koniecznościom życiowym i partykularnym interesom, ku temu, co źródłowe, a więc intymnie międzyludzkie i współ-czujące z Innym. Byliśmy w gościnie w Waszych rodzinnych domach oraz w organizacjach i instytucjach Waszych społeczności lokalnych, w szkołach i college’ach, na różnych narodowych i religijnych wyspach Waszego pogranicza, na zerwanych mostach w Rosz ha-Nikra i w kręgu wspólnej dyskusji różnych liderów życia społecznego i kulturalnego, a także na wieczerzy szabatowej, podczas której śpiewaliśmy pieśni różnych kultur, języków i generacji.

15 – 18 luty 2016 r. – wizyta studyjna partnera norweskiego w realizacji projektu „Opowieści o Współistnieniu. Medea: Obca – Inna – Swoja”

Z udziałem studentów Centrum Kształcenia dla Dorosłych, m.in imigrantów z Syrii i Afryki Północnej

15 – 18 luty 2016 r.  – odbyła się  wizyta studyjna partnera norweskiego w realizacji projektu „Opowieści o Współistnieniu. Medea: Obca – Inna – Swoja”. Grupę prowadzi koordynatorka programu ze strony norweskiej Benedicte Sebjornsen, która reprezentuje organizację partnerską w projekcie – urząd miasta Notodden. Czytaj dalej

Pogranicze i Niewidzialny Most w Trieście.

Pogranicze i Niewidzialny Most w Trieście. FOTO z wernisażu

Tegoroczne biennale sztuki „Trieste Contemporanea”, poświęcone jest tematowi „Á la frontière…! Stare i nowe granice w Europie”.

POGRANICZE W TRIEŚCIE

Tegoroczne biennale sztuki „Trieste Contemporanea”, które zdobyło uznanie w świecie za konsekwentny dialog ze sztuką Europy Środkowowschodniej, poświęcone jest tematowi „Á la frontière…! Stare i nowe granice w Europie”. Do Triestu zostali zaproszeni twórcy z Bośni, Litwy, Ukrainy i Polski. W program biennale, którego kuratorkami są Gabriella Cardazzo i Giuliana Carbi Jesurun, znalazły się aż trzy wystawy z Podlasia: malarstwa Leona Tarasewicza, „Albom.pl”, czyli fotograficzna wyprawa archeologiczna na białorusko-polskie pogranicze (kurator Grzegorz Dąbrowski) i „Niewidzialny most” Pogranicza.

Czytaj dalej

„Obcowanie” Krzysztof Czyżewski Gazeta Wyborcza, 25 XII 2015

Chodzi o odwieczną tajemnicę wspólnoty, która ustanawia się w pełni tylko dzięki obecności obcego
Nasza wspólnotowość przeżywa głęboki kryzys. Europa przypomina coraz bardziej wioskę z filmu Wernera Herzoga Szklane serce, w której utracono tajemnicę konstytuującą życie mieszkańców, a prorocy wieszczą nadejście końca świata. Czytaj dalej

POGRANICZE W MACEDONII

Warsztaty, prezentacje i wykłady – prowadzenie Krzysztof Czyżewski, 11 – 15 grudnia 2015.
W tym m.in.
– „Niewidzialny Most”, 11 grudnia o godz. 11.00 w South-East European University w Skopje – wykład i początek warsztatów (budynek uniwersytetu znajduje się u wejścia na czarsziję i sam jest mostem, bo leży nad  drogą dzielącą cześć macedońską od muzułmańskiej). Moderacja prof. Veton Latifi.
– „Kultura i solidarność”, 14 grudnia o godz. 19, wykład i debata w kawiarni GEM w Skopje. Prowadzenie spotkania Robert Alagjazovski.
-„Etos pogranicza”, 5 grudnia godz. 13.00, wykład i round table w uniwersytecie w Tetowie. Prowadzenie prof. Veton Latifi.

Czytaj dalej