Artykuły prasowe strona

„BUDOWANIA MOSTÓW UCZĄ NAWET NORWEGÓW”. Pogranicze świętowało 25-lecie

„Most jest niewidzialny, dopóki się nie załamie”. Piotr Wójcik. Reportaż z NIEWIDZIALNEGO MOSTU dla Gazety Wyborczej

Pogranicze powstało właśnie z tego pragnienia, żeby pozostać na dłużej, żeby tę rozmowę z ludźmi i z miejscem kontynuować, pójść w głąb, znaleźć taką przestrzeń, zbudować taki ośrodek, w którym to może się rozwijać i w którym można zwrócić ludziom to, co nam dają – mówi Krzysztof Czyżewski, współtwórca Ośrodka Pogranicze. Wspomina, że pierwszym, najważniejszym partnerem Ośrodka w Sejnach było porzucone pokolenie ‚z dyskotek’, które nie bardzo wiedziało, gdzie mieszka i jaka jest historia czy dziedzictwo tego miejsca.

22 sierpnia w krasnogrudzkim Centrum odbył się finał finansowanego z funduszy EOG spotkania „Wioska Budowniczych Mostów”. Przez ponad tydzień goście z całego świata – działacze społeczni, praktycy działań międzykulturowych, pisarze, artyści oraz dzieci z okolicy – uczestniczyli w warsztatach, rozmowach i spotkaniach z mistrzami.
Wszystko po to, by stworzyć tak zwany Niewidzialny Most – unikatową instalację artystyczną. O jej idei opowiedzą organizatorzy – Bożena Szroeder, Agata Szkopińska, Wiesław Szumiński i Krzysztof Czyżewski.

www.polskieradio.pl/8/2776/Artykul/1492142,Jak-stworzyc-Niewidzialny-Most

Specjaliści od zerwanych mostów. Gazeta Wyborcza

27 sierpnia w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł na temat Wioski Budowniczych Mostów. Monika Żmijewska
Czy niewidzialny most ma sens? Czy jest pięknoduchostwem?”Scenografia już prawie gotowa. Most, czarny, spina dwa brzegi. Tkana kurtyna wisi wysoko. Huśtawki czekają na gości” – notatka z 21 sierpnia w „Dzienniku Budowniczych Mostu”. Powstał nieco później w parku dworu w Krasnogrudzie.Mały Czesio Miłosz przyjeżdżał tu niegdyś w wakacje do ciotek, a my parę lat temu ogłaszaliśmy polską prezydencję w Unii. Budowniczych zaprosiły na Sejneńszczyznę ośrodek i fundacja Pogranicze. Goście usłyszeli, że most będzie niewidzialny. To kilkadziesiąt osób z okolicznych wiosek – Żegar, Dusznicy, Gib, Ogrodnik – i z różnych kontynentów. Sporo dzieci i nastolatków polskich, litewskich, białoruskich, ukraińskich

 

W dniach 12-25 listopada Krzysztof Czyżewski był gościem specjalnym The Rutgers University w Newark, New Jersey. Na zaproszenie prof. Petera Egeltona oraz prof. Iana Watsona, dyrektora Departamentu Sztuki, Kultury i Mediów uczestniczył w cyklu spotkań i wykładów poświęconych działalności Pogranicza oraz długofalowej współpracy uniwersytetu z Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Podczas zajęć jednym z tematów była prezentacja działań prowadzonych podczas Wioski Budowniczych Mostu /13-23 sierpnia 2015 r. w Krasnogrudzie/.

 

35  torontoński Tydzień Edukacji o Holokauście / Obejrzyj film:

Krzysztof Czyżewski uczestniczył w organizowanym już po raz 35  torontońskim Tygodniu Edukacji o Holokauście.   Zaprezentował pracę Pogranicza w Toronto i Montrealu.

Organizatorami spotkania była Kanadayjska Fundacja Dziedzictwa Polsko-Żydowskiego w Toronto oraz lokalny oddział Kanadyjskiej Fundacji Dziedzictwa Polsko-Żydowskiego w Montrealu 10.XI. (wtorek), godz. 19:00 – podczas wieczoru pt.: „Polubić różnice – wielokulturowość, imigracja, pogranicza” opowiedział m.in. o idei budowania „Niewidzialnego mostu”, który powstał w w Krasnogrudzie w sierpniu 2015 roku.

O Misterium Mostu na portalu Niebywałe Suwałki

W dniach 13-23 sierpnia 2015 r. w Krasnogrudzie powstanie Wioska Budowniczych Mostu – miejsce dialogu międzykulturowego, które prócz sfery idei przyniesie praktyczne, fizyczne realizacje filozofii od lat tworzonej na pograniczu polsko-litewskim i pograniczach całego świata.

O tym, czym jest most, o zaangażowanych w działanie budowniczych, o samym pomyśle, symbolice mostu i instalacji przestrzennej opowiada Krzysztof Czyżewski z sejneńskiego „Pogranicza” – praktyk idei, reżyser, animator, pisarz, przewodniczący rady Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego, laureat wielu nagród, m.in. Dan David Prize w kategorii „Przeszłość” oraz nagrody Ireny Sendlerowej, przyznawanej przez Fundację Taubego. piszą niebywalesuwalki.pl

  • O planowanej na sierpień Wiosce Budowniczych Mostów w „Gazeta Wyborcza. Białystok”, 14 lipca, pisze Monka Żmijewska.

„Ale nie będzie to zwykły most – na poły artystyczny, pełen znaków i symboli, które trzeba będzie umieć odczytać, aby odkryć jego tajemnicę. Zanim jednak most powstanie, współtworzyć będą Wioskę Budowniczych Mostów. Tak spełni się stare marzenie człowieka, który wraz ze swoją ekipą od ćwierć wieku buduje symboliczne mosty na różnych pograniczach świata…. ”

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *